Otel Çözümleri

Günümüzde yoğunlaşan rekabet sonucu oteller, müşterileri için farklı hizmetler sunma ve değer yaratma arayışı içine girmişlerdir. Bu nedenle otellerin farklı olma üstünlüğü yaratmanın yanı sıra müşteri tatmini ve sadakati yaratmak için rakiplerinden farklı stratejiler geliştirmeleri ve onların sunduğu değerlerden daha üstün değerler sunmaları kaçınılmazdır.

Bu hizmet, otellerin farklı olma üstünlüğü için geliştirdikleri stratejiler ile müşterilerinin aldıkları hizmetlerden duydukları tatminin/sadakatin yarattığı değeri tanımlamak amacıyla oteller kendi bünyesi içerisinde çeşitli anketler düzenlemeleri yaparlar.

Otel Anket Yazılımı:

Otelcilere; konu, ilgili departman ve soru & cevap seçeneklerini belirleyerek kendi anketlerini oluşturma olanağı sağlar.

Bu yazılım aynı zamanda, anket sonuçlarının ilgili profile eklenmesi ile misafirlerden gelen yorum, övgü ve şikayetlerinin takibi için de kullanılabilir.

Anket sonuçları, departmanların karşılaştırmalı performans ve hizmet kalitelerinin değerlendirilmesinin yanı sıra, daha iyi ve zengin misafir deneyimlerine ulaşmak için alınması gereken aksiyonların belirlenmesi için de kullanılabilir.

Otel konuklarına ANKET yapılarak elde edilen sonuçlardan oluşturulan raporlarla “Otel Yönetimi” için geçmiş ve gelecek hakkında karar destek sisteminde faydası vardır.

Otel Anket, Kiosk Modülü

Kiosk ekranlarında dokunmatik olarak uygulanan anketlerden bilgi toplamayı sağlayan ve toplanan bilgileri ilgili birimlere yönlendirip burada sorgulamalar üreten ara yüz modülü dür.

AVANTAJLARI:

Kullanım kolaylığı, Çoklu dil özelliği, Çoklu kullanım özelliği